Blog

Dekorasyon için olmazsa olmaz dahiyane fikirler

Yeni ev sahibi olanların, evlerini yenilemek isteyenlerin aklında hep aynı soru: “Evimi nasıl dekore edeceğim?” Mobilya ya da aksesuar alışverişine çıktığınızda her tarzdan hoşumuza giden bazı parçalar görsek de farklı dekorasyon stillerini aynı mekânda birleştirmek oldukça zordur. Kendi içinde çok kaliteli ve pahalı eşyalar diğerleri ile bir araya geldiğinde kalitesiz ve üzerinde uğraşılmamış bir görünüm yaratabilir. Ancak doğru kombinasyonlarla modern ve geleneksel tarzları birleştirebilmeniz mümkün. Size bunun için önerilerimiz olacak.

1) Karar verin! Hangi stil daha ağırlıklı olacak?

Her ne kadar iki tasarım stilini bir araya getirecek olsanız da içlerinden birini daha çok seviyor olmalısınız. Bu düşünceyle sevdiğiniz ve ağırlıklı olarak görmek istediğiniz stili yüzde 80, diğer stili ise yalnızca yüzde 20’lik bir alanda uygularsanız daha uyumlu bir dekorasyona sahip olursunuz.

2) Duvar rengini her iki tarza da uygun seçin!

Duvarları her iki tarz ile uyum sağlayacak bir renge boyamanız sizi dekorasyon sırasında rahatlatacak en önemli unsurlardan biridir. Beyaz ve gri, modern ve geleneksel tarzlar için ayrı ayrı uygun olduğundan bir arada kullanıldıklarında da en etkili sonucu verecek olan renklerdendir.

3) Benzer parçaları bir arada kullanın!

Geleneksel ve modern dekorasyon tarzlarının birbiri ile uyum sağlayabilecek parçalarını kullanmaya özen gösterin. Önemli olan, bir odaya girildiğinde her şeyin bir bütün olarak algılanmasıdır. Parçaların bütünlük içinde olduğuna emin olun. Seçim yaparken dekorasyonda kullanacağınız parçaların renk ve çizgi uyumunu dikkate alın.

4) Modern çizgiyi vurgulara saklayın!

Geleneksel tarzı yansıttığınız evinizde en vurucu etkiyi, patlayan modern bir parça ile elde edebilirsiniz. Modern tablolar, aynalı lambalar gibi dikkat çekici odak noktaları yaratmak evinize güçlü bir ifade katmanızı sağlar.

5) Geleneksel parçaları modernize edin!

Eviniz genel itibariyle modern tarzda döşenmişse, geleneksel stildeki sandalye ve koltukları modern kumaşlarla kaplatarak odaya uyum sağlamasına imkân yaratabilirsiniz. Antika parçaları modernize ederek kullanabilir ve evinizin dokusunu bir anda değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir