Blog

Evde Okuma Köşeleri Yaratmak İçin Fikirler

Her evde bir kütüphane bulunur. Fakat gerçek kitap kurtlarının kitapları kütüphanelerden taşar. Gerçek bir kitap tutkununun yaşadığı evin her odasında kitapları görebilirsiniz. Çünkü okumak en az su içmek, uyumak kadar önemlidir hayatlarında. Eğer gerçek bir kitap tutkunuysanız, kitap okumanız için değerli ve özenle hazırlanmış bir köşeyi hak ediyorsunuz demektir. İşte size evinizde kusursuz bir okuma ortamı yaratacak okuma köşesi fikirleri:

1- Pencere detayını kullanın

Kitabı en güzel şekilde okumak için aydınlatma detayları büyük önem taşıyor. Eğer evinizde alan varsa ve kendinize özel bir okuma köşesi tasarlıyorsanız bu köşenin pencere yakınında hatta kenarında olması için özen gösterin. Yatak odasında, rahat edebileceğiniz tek bir koltukla bunu yapabilirsiniz. Kitap okumayı seven insanların daha fazlasına ihtiyacı zaten olmaz.

2- Rahat minderler

Evinizde kitap okuyabileceğiniz yerler mutlaka vardır. Fakat kendinize özel bir alan yaratmak ve aynı zamanda da evde çok fazla yeri işgal etmemek için, kütüphanenizin yanına birbirinden rahat ve pratik minderlerden birine yer verebilirsiniz. Duvara monte edeceğiniz aydınlatma ile kitaplarınızla iç içe bir okuma köşeniz olur. Eğer dış dünya ile ilişkinizi biraz daha kesmek isterseniz, tavandan mindere uzanan bir tül perde, kusursuz bir atmosfer oluşturacaktır.

3- Pervazlar

Pencerelerinizin modelleri hiç önemli değil. Eğer bir pervaz bulunuyorsa, kendiniz için en konforlu hale getirip, en kusursuz okuma köşesine sahip olabilirsiniz. Örtüler, battaniyeler, minderler yardımıyla, pencere pervazı gerçek bir hayalperest için harika bir okuma köşesine dönüşecektir.

4- Tablo ile bütünleşin

Evinizde bir tablo bulunuyorsa, altını boş bırakmaya özen gösterin. Daha sonra oraya koymak için rahat bir okuma koltuğu alın ve tablonun altını okuma köşesi olarak değerlendirin. Doğru bir aydınlatma ile harika bir görüntü oluşturabilir, sanatla iç içe bir okuma köşesine sahip olabilirsiniz.

5- Kütüphaneden okuma köşesi

Kitaplarınız için cömert davranıp, bir duvarın tamamını kütüphanenize ayırırsanız harika bir okuma köşesi yaratabilirsiniz. Kütüphanenin ortasında kendinize bir oturma alanı oluşturacak şekilde raf ayarlaması yapın. Daha sonra o köşeye bir lamba ve rahat etmenizi sağlayacak minderler, örtüler yerleştirin. Okuma köşesi için en mükemmel yer, kütüphanenin içidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir